Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Podsumowanie konferencji pn. „Obecne i przyszłe cele Wspólnej Polityki Rolnej w aspekcie szans, korzyści i ewentualnych zagrożeń dla podkarpackiego rolnictwa”

02.12.2010

„Obecne i przyszłe cele Wspólnej Polityki Rolnej w aspekcie szans, korzyści i ewentualnych zagrożeń dla podkarpackiego rolnictwa” to temat dwudniowej regionalnej konferencji która odbyła się w dniach 25-26 listopada br. w Boguchwale. Pomysłodawcą i organizatorem konferencji była Podkarpacka Izba Rolnicza, natomiast środki na jej zorganizowanie pochodziły z Regionalnego Sekretariatu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Współorganizatorem był  Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Konferencję otworzył pan Stanisław  Bartman – Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Wprowadzeniem do konferencji był referat pana dr inż. Dariusza Kusz na temat „Geneza Wspólnej Polityki Rolnej i jej zmiany na przestrzeni lat”. Z referatu jednoznacznie wynikało, że europejski model rolnictwa to rolnictwo konkurencyjne w stosunku do rolnictwa światowego, zrównoważone i przyjazne środowisku. Po tym referacie zaraz zrodziło się pytanie: Jak ma wyglądać przyszłość WPR, aby z jej założeń wszystkie państwa członkowskie mogły korzystać w równym stopniu. Dalsza cześć konferencji to kolejne referaty: pana dr Rafała Kumka dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego  „Analiza i ocena wykorzystania na terenie województwa podkarpackiego pomocowych pochodzących z SPO, PROW 2004-2006” , pana Marka Owsianego- zastępcy Dyrektora Rejonowego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie „Analiza i ocena wykorzystania na terenie województwa podkarpackiego środków pomocowych pochodzących z PROW 2007-2013” .Z referatów wynikało, że w pierwszych trzech latach członkowstwa podkarpacka wieś otrzymała łącznie 1.831 mln złotych i powstało ponad 1000 nowych trwałych miejsc pracy. PROW 2007-2013 to kolejne 710.19 mln złotych. Po tych referatach zrodziła się dyskusja czy to dużo, czy mało? Co zrobić, aby zwiększyć absorpcję środków pomocowych? Dlaczego Podkarpacie nie wykorzystuje wszystkich możliwości?

Kolejny referat na temat „Stan wdrażania tzw. działań samorządowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013” wygłosił pan Adam Skiba – zastępca dyrektora Departamentu PROW w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Z referatu wynikało, iż najwięcej środków pomocowych samorządy lokalne wykorzystały na działania związane z usługami dla gospodarki i ludności wiejskiej, a więc budowę kanalizacji, segregację odpadów itp. Kolejna część konferencji to referaty przygotowane przez naukowców. Pan prof. dr. hab.  Adam Czudec z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosił referat na temat „Uwarunkowania rozwoju wielofunkcyjnego rolnictwa na Podkarpaciu”. Referat wskazywał alternatywę dla małych gospodarstw, które w tej chwili są na rozdrożu. Alternatywą jest sprzedaż bezpośrednia, wytwarzanie produktów tradycyjnych i regionalnych, prowadzenie działalności pozarolniczej oraz wdrażanie programów rolno-środowiskowych. Natomiast referat pana dr inż. Dariusza Kusz (Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej) na temat „Procesy inwestycyjne w praktyce gospodarstw rolnych korzystających z funduszy Unii Europejskiej” był omówieniem prowadzonych przez Politechnikę badań w 56 gospodarstwach. Z prowadzonych badań wynika, że największe nakłady inwestycyjne poniosły gospodarstwa mleczarskie inwestując głównie w budynki i maszyny, a celem inwestycji było obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie skali produkcji. Niepokojący jest jednak fakt, że nakłady inwestycyjne na podkarpackie gospodarstwo znacznie odbiegały od średniej krajowej oraz to, że niechęć do inwestowania w gospodarstwo była brakiem stabilnej polityki rolnej. W dyskusji padło wiele gorzkich słów pod adresem prawodawstwa, które ogranicza a wręcz uniemożliwia  prowadzenia sprzedaży bezpośredniej i utrudnia korzystanie z programów pomocowych.

Drugi dzień konferencji również należał do kadry naukowej. Referat pana prof. dr hab. Wojciecha Ziętary z SGGW z Warszawy „Nowe wyzwania stojące przed WPR i planowane kierunki ich zmian” wskazał miejsce polskiego rolnictwa w gospodarce narodowej i tendencje spadkowe udziału rolnictwa w wartości dodanej czy zatrudnieniu. Jednocześnie przedstawił relacje kosztów produkcji do cen uzyskiwanych za płody rolne. Referat traktował również o przyszłości WPR. Stanowisko Rządu jest w tej kwestii jednoznaczne- zachowanie płatności obszarowych, ale na równym poziomie dla wszystkich państw członkowskich.

                         

                         

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009